Loppispremiär i Sonstorp
SONSTORPFör första gången ordnade Sonstorps IK lopp- och hantverksmarknad på söndagen.- Det är ett test, men vi är inställda på en fortsättning, säger Rolf Sundqvist från klubben.
Sonstorps IK arrangerade loppmarknad på söndagen. FOTO: GUNNAR JOHANSSON
Foto:
- Vi vill både locka folk till golfbanan och förstärka klubbkassan, säger Rolf Sundqvist. Det är meningen att det ska bli en tradition. Vi tänker oss att köra även i vår.
Han berättar att marknaden hade flest besökare på förmiddagen, uppskattningsvis mellan 50 och 60 personer.
<b>19 knallar på plats</b>
19 knallar fanns på plats. Dels lokalt folk som passade på när det var marknad på hemmaplan. Dels rutinerade knallar, som åker runt till olika ställen.
Till den förstnämnda kategorin hör Börje Jansson, som säljer blommor före inom- och utomhusbruk. Plantorna kommer från den egna trädgården och de egna blomkrukorna.
<b>Textil</b>
Fuchsia, vandrade jude, kärleksört gullnattsljus är bara något av det som står uppställt på Börjes bord.
Men äras den som äras bör:
- Det är mest min fru som styr med det här, säger Börje.
Hantverksinslaget på marknaden utgjordes av textil. Sydda, virkade och vävda produkter fanns att köpa.
Några traditionella marknadskarameller syntes inte till, men för den godissugne finns ju kiosken. Böcker, serietidningar, kläder, allsköns prylar, hembakt bröd, glas och porslin, prydnadssaker, skålar med mera, med mera kunde man fynda.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!