Lika lägenheter men olika hyror
Likvärdiga lägenheter i samma trappuppgång. Olika hyror.Så har det varit på bostadsområdet Tegelbruket. Hyresskillnaderna, som hängt med sedan 60-talet, upptäcktes i samband med renoveringarna. Nu har de rättats till.
I början av januari inleddes renoveringarna av 187 lägenheter på Tegelbruket. I maj 2005 beräknas det vara klart. FOTO: GUNNAR JOHANSSON
Foto:
I bl a Norrköping och Linköping har allmännyttan och Hyresgästföreningen kommit överens om att införa systemet, som bl a innebär hyreshöjningar för vissa lägenheter och hyressänkningar för andra.
- Rättvis hyra-konceptet är inte något som är akut förestående i Finspång, säger Vallonbygdens vd Matias Lindberg.
Framför allt ska Finspång ha sitt eget upplägg och sina egna kriterier om konceptet införs, inte ta över någon annans. Matias Lindberg anser inte att det finns felaktig hyressättning mellan olika bostadsområden inne i tätorten.
Samma område
- Först och främst ska vi rätta till orättvisor inom ett och samma område. För det finns.
I samband med renoveringarna av hus på Lövdungen, Ekkällan och Tegelbruket gick Vallonbygden igenom lägenhetsregister för de aktuella lägenheterna. För att få en bild av vilken utrustning som ingick och eventuella tillval. Då upptäcktes att det fanns felaktiga skillnader i hyrorna på Tegelbruket.
- Likvärdiga lägenheter i samma trappuppgång kunde ha hyresskillnader på flera hundra, berättar Matias Lindberg.
Skillnaderna har funnits sedan 60-talet och hur det kom sig från början är svårt att veta i dag. Matias Lindberg konstaterar att det som kanske var en liten skillnad, har ökat under decenniernas lopp.
Rättats till
Nu har felaktigheterna rättats till. För en del lägenheter har det inneburit hyreshöjningar, i extremfallet med så mycket som 750 kronor. Men i den höjningen ingår också hyreshöjningen efter renoveringen.
- Mellan 200 och 500 kronors höjning är det vanligaste, säger Matias Lindberg. 750-kronors höjning liksom sänkning, som också förekommit tillhör extremfallen.
Sedan Vallonbygden upptäckt de felaktiga hyrorna på Tegelbruket, har man beslutat att gå igenom samtliga lägenheter i beståndet. Ingen hyresgäst ska dock förvänta sig att få ändrad hyra i år. Dels kanske det inte finns några fler felaktigheter i hyressättningen, dels är detta ett arbete som tar lång tid - förmodligen resten av året.
När det gäller ytterområdena jämfört med tätorten, tycker Matias Lindberg att det finns anledning att titta över hyressättningen.
- Frågan är om det ska vara lika dyrt i Hävla som i Finspång.
Renoveringar
Ekkällan och Lövdungen var först ut i Vallonbygdens renoveringsprogram som inleddes för cirka två år sedan. Kök och badrum har renoverats. Även Högby har fått badrummen renoverade.
I februari i inleddes det stora projektet Tegelbruket som omfattar 187 lägenheter. Arbetet beräknas var klart i maj 2005. Även här är det kök och badrum som renoveras, plus att ny el dras. I ett, eventuellt två hus, installeras också hiss.
I och med Vallonbygdens försäljning av fastigheter till Kungsleden AB (som Folkbladet berättade utförligt om i slutet av februari) har Vallonbygden nu möjlighet att tidigarelägga övriga renoveringar, enligt Matias Lindberg.
- Östermalm står i tur 2006 och sedan delar av Kapellvägen 2008.