Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kvinnoprojekt avbryts i förtid

FINSPÅNG
Oklara regler i skattesystemet gör att Nyföretagarcentrums projekt för kvinnliga nyföretagare avbryts drygt ett halvår innan planerat.

”Som projektledare sörjer jag att jag inte får fortsätta”, säger Astrid Sahlén, vd för Nyföretagarcentrum.
FOTO: TITTI OLOVSSON

”Som projektledare sörjer jag att jag inte får fortsätta”, säger Astrid Sahlén, vd för Nyföretagarcentrum. FOTO: TITTI OLOVSSON

Foto:

Finspång2002-05-27 00:00
- När ett projekt är till 100 procent finansierat med offentliga medel är reglerna oklara för hur momsen ska betalas, säger Astrid Sahlén, vd för Nyföretagarcentrum.
Nyföretagarcentrums styrelse tog beslutet att avbryta projektet av rädsla för att bli återbetalningsskyldiga av momsen.
- För min del tycker jag att det är tråkigt att jag inte får fortsätta att driva projektet och visst finns det saker som vi inte hunnit med. Men på det hela tycker jag ändå att det har gått väldigt bra, säger Astrid Salén.

<b>Inställda föreläsningar</b>
Det som nu inte blir av är ett uppbyggande av mentorer, likaså har man inte heller hunnit bygga upp det nätverk kring kvinnorna som var tänkt. De två sista planerade föreläsningarna blir inte heller av.
Totalt har projektet beviljats 446 000 kronor från Nutek och växtkraft Mål 3, av dessa har man ännu inte använt mer än 80 procent. Den återstående delen kommer man nu istället att använda till eventuella momsinbetalningar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om