Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Körkortslös tjuvlånade bil – blev stoppad av polisen

Den körkortslöse föraren hade använt bilen utan tillåtelse av ägaren när han stoppades av polis i Finspång under natten till onsdag.

Polisen stoppade en körkortslös förare som använde en bil, utan bilägarens vetskap.

Polisen stoppade en körkortslös förare som använde en bil, utan bilägarens vetskap.

Foto: Karin Hertz

Finspång2020-06-03 14:47

Det var vid 01-tiden på natten till onsdagen som trafikbrottet ägde rum. En polispatrull kontrollerade ett fordon på Högbyområdet i centrala Finspång.

– Det fanns misstanke om olovligt brukande och grov olovlig körning. Mannen har kört utan körkort vid flera tillfällen och denna gång hade han använt en bil, utan att fråga fordonsägaren om lov, berättar polisens presstalesperson Thomas Agnevik.

Föraren var en man i 20-årsåldern. 

– Vi parkerade bilen och lämnade tillbaka bilnycklarna till ägaren. Det vanliga när det gäller brottet olovligt brukande är att en hyrbil inte lämnas tillbaka, säger Thomas Agnevik.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!