Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kommunen har inte råd med rättvist kaffe

Riksdagen har valt att bara köpa in rättvisemärkt kaffe och nu uppmanas andra arbetsplatser att ta efter. Men i Finspångs kommun har man knappast råd att dricka rättvisemärkt kaffe.

Kostchef Catharina Stenhammar Johansson hoppas att även Finspångs politiker kan skjuta till en slant så att barnen åtminstone kan få KRAV-mjölk i skolan. Rättvisemärkt kaffe för de vuxna är knappast att tänka på. Siv Rönnbäck i förvaltningshusets kafeteria (bilden) tror att kunderna kommer protestera mot högre kaffepriser. 
FOTO: TITTI OLOVSSON

Kostchef Catharina Stenhammar Johansson hoppas att även Finspångs politiker kan skjuta till en slant så att barnen åtminstone kan få KRAV-mjölk i skolan. Rättvisemärkt kaffe för de vuxna är knappast att tänka på. Siv Rönnbäck i förvaltningshusets kafeteria (bilden) tror att kunderna kommer protestera mot högre kaffepriser. FOTO: TITTI OLOVSSON

Foto: Fotograf saknas!

Finspång2004-12-21 06:00
Catharina Stenhammar Johansson är kostchef i kommunen och hon berättar att under första halvåret köpte man in 2 467 kilo kaffe, inklusive KRAV-kaffe till framför allt till äldreomsorgen.
Det kostade 71 543 kronor. Hade man i stället gjort som riksdagen hade fakturan hamnat på 177 624 kronor.
- Jag hoppas ju att vi får hjälp och att politikerna här i Finspång prioriterar rättvisemärkt kaffe, säger Catharina Stenhammar Johansson.

Protester
I förvaltningshusets kafeteria jobbar Siv Rönnbäck. Hon skulle kunna tänka sig att köpa in annat kaffe än det vanliga, men hon tror inte folk är beredda att betala för det.
- Nu betalar man fyra kronor koppen. Jag tror inte att de är beredda att betala fem eller sex kronor. Då blir det nog protester, säger hon.
Catharina Stenhammar Johannson har under de senaste tiden varit i Norrköping för att tillsammans med Linda Holdaj-Petersson som är upphandlare se vad som ska kunna köpas in.

Krav sista veckan
Något rättvisemärkt kaffe lär inte finnas med på inköpslistan den här gången, men det betyder inte att de enskilda enheterna inom äldreomsorgen inte kan välja att köpa rättvisemärkt kaffe. Fast var de ska ta de extra pengarna ifrån är inte lätt att tänka sig.
- Just nu är jag glad för att jag fått igenom en engångssatsning på ekologisk mjölk till skolorna den här sista veckan. I Norrköping har de ett ekonomiskt stöd så att de altid kan servera ekologisk mjölk. Det hoppas jag att vi i Finspång också ska kunna göra, säger Catharina Stenhammar-Johansson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om