Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kommundirektören: "Jag har satt tydliga krav"

Kommundirektör Johan Malmberg håller med om att informationen till näringsidkare utmed Bergslagsvägen i centrum varit bristfällig från kommunens sida.

"Tidig dialog är viktigt för att hitta bra lösningar. Det måste vi som kommun blir bättre på", säger kommundirektören Johan Malmberg.

"Tidig dialog är viktigt för att hitta bra lösningar. Det måste vi som kommun blir bättre på", säger kommundirektören Johan Malmberg.

Foto: Mikael Grip

Finspång2021-05-04 20:00

– Jag tog direktkontakt med Patrik Persson när jag fick reda på missnöjet som fanns. I det här fallet är Patrik både hyresgäst och entreprenör i en utsatt bransch. Det var ett bra möte där jag lyssnade på honom och tog med hans åsikter tillbaka till förvaltningen, säger Johan Malmberg.

Vad hade ni som kommun missat i det här fallet?

– Att ge information och att den kvitterades av mottagaren, så vi visste att den kommit fram. Det kunde vi som kommun gjort mycket bättre och det är beklagligt.

Hur ska kommunen göra för att se till att informationen till företagare som berörs av till exempel gatuarbeten blir bättre i framtiden?

– Det måste vi bli och det har jag varit tydlig med internt och satt som krav på förvaltningen. Arbeta proaktivt och säkra kommunikationen. Tidig dialog är viktig för att hitta bra lösningar. Sedan kommer det att vara "ursäkta-röran-vi-bygger-om" tills det blir klart, berättar Johan Malmberg.

På det digitala kommunfullmäktiget förra veckan förklarade Hugo Andersson (C), miljö- och samhällsbyggnadsråd, att informationen visst hade getts till bland annat restaurang Hugo om det förestående arbetet på gatan utanför restaurangen. Han sa bland annat: "Vi kan inte tvinga folk att ta till sig informationen som kommunen ger".

– Det var utefter den informationen jag hade då, det visade sig tyvärr vara fel. Kommunen måste helt enkelt bli bättre på att delge information till berörda parter, säger Hugo Andersson.

Karta: Finspång
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!