Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Knalltomt på marken

Konservativa knallar lät hellre bli att komma än att byta plats.

Populärt var det att handla blommor och plantor till trädgård och balkong.

Populärt var det att handla blommor och plantor till trädgård och balkong.

Foto:

FINSPÅNG2004-05-29 06:00
Sträckningen av marknaden fick i årets upplaga en något annorlunda dragning.
Tidigare har marknaden gått Bergslagsvägen upp och förbi Folkets Hus och Majelden, men eftersom Lidl måsta få sina varor levererade har marknadsarrangörerna Lions i år tvingats sätta stopp vid Busskuren på Bergslagsvägen.
- En del knallar gillar inte att byta plats så istället låter de bli att komma, berättar årets marknadsgeneral Conny Andersson.
10 procent av knallarna tror han att det är som inte kom. Om alla lät bli att komma för att de måste byta plats är inte säkert, för under gårdagen var det också marknad i Norrköping och Katrineholm.

Köerna växer och frodas
De knallar som tidigare haft plats längst upp på Bergslagstorget har istället fått nya på Jonas Wennströms väg, vilket jag bara tyckte var trevligt - och många med mig. För i hörnet Vallonvägen och Jonas Wennströms väg är det kö. Lång kö. Hela tiden.
- De har bra varor och brukar vara här varje år. Man får sina favoriter, säger Britt-Marie Pettersson som handlar tomater som maken Sten får hålla i jakten på fler tomatplantor att plantera i sommarstugans trädgård.
Fler och fler människor kommer till och kön med människor som köper blommor växer och frodas.
Och är man inte sugen på en blomma eller tomatplanta går det precis lika bra med ett sjupack strumpor, servetter, vykort, kokostoppar, cd-skivor, rökt skinka, färska jordgubbar, nya skåpluckor eller något annat som man känner att man behöver - som en flaskborste.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om