Inbrott och skadegörelse i Vibergalogen
Viberga-logen i Vibjörnsparken utsattes för inbrott och skadegörelse natten mellan måndag och tisdag. Förövarna hade brutit upp dörren, krossat glas och ställt till oreda.
Viberga-logen är ett populärt tillhåll för skateboardåkare. Logen har utsatts för skadegörelse. Stefan Pettersson visar på förstärkningarna i dörren till logen. Foto: Ellinor Lundmark
Foto:
Han sitter med i styrelsen för Finspångs innebandyklubb. Klubben ansvarar under sommaren för att hålla logen öppen för skateboardsugna ungdomar. Två ledare finns på plats mellan 14.00-20.00 på vardagar. Stefan uppskattar att mellan tio och tjugo personer från 10 år och uppåt har nyttjat lokalen under sommaren.
- Det har varit en stor grupp här. Även vuxna. De kommer på lite olika tider, säger Stefan.
Från början var det en ungdomsgrupp som själva byggde en ramp i logen. Nu finns planer från kommunens sida på att satsa på ladan och att bygga fler skateboardramper. Formellt beslut fattas i höst.
Under tiden höjs säkerheten kring logen för att undvika ytterligare skadegörelse. Bland förstärks lås och bultar i den stora dörren.