Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Inbrott i matbutik i Finspång

På onsdagskvällen larmades polis till en butik i Finspång med anledning av ett inbrott.

Finspång2023-08-03 08:28

Vid klockan 22.58 anmäler en person i Finspång en pågående stöld ur en obemannad matbutik på Örebrovägen. Anmälaren berättar att flera personer ska ha tagit sig in i butiken och att de kan se i en kamera hur de tar en mängd varor och ställer det utanför butiken.

En anmälan om stöld genom inbrott är upprättad. Marcus Anefur, presstalesperson på polisen, berättar att de inte vet vilket värd varorna uppgår till.

– Det vet vi inte så här tidigt, de måste titta igenom och se vad som har försvunnit. Sen ska de återkomma med godsvärde, säger han.

I nuläget finns ingen misstänkt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!