Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hundratals på invigning

Hundratals elever och personal hade samlats för att uppmärksamma satsningen. Nyhemsskolans nya skolbibliotek invigdes med sång, tal och bandklippning.

Samspråk. Nyhemsskolans skolbibliotekarie Sofie Larsson i samspråk med några av skolans elever.

Samspråk. Nyhemsskolans skolbibliotekarie Sofie Larsson i samspråk med några av skolans elever.

Foto: Magnus Johansson

FINSPÅNG2018-02-16 13:54

Det nya skolbiblioteket är dubbelt så stort som det gamla och hela skolan, från förskoleklass upp till högstadiet, får tillgång till såväl mängder av böcker som en skolbibliotekarie, som finns till hands för att hjälpa besökarna.

Nyhemsskolans rektorer Mia Nylander och Tangra Brussander, prisar satsningen.

– Det här är Finspångs enda bemannade skolbibliotek, vi har nyanställt en skolbibliotekarie. Det är väldigt viktigt med läsande. Det öppnar upp så mycket, läskunnighet och man får andra perspektiv. Ungdomar behöver det mer än någonsin, betonar Mia Nylander.

– Det handlar inte bara om att utbilda, utan även att bilda. Ett liv utan litteratur är fattigt, påpekar Tangra Brussander.

Under fredagsförmiddagen fanns hundratals elever, lärare och övrig personal från skolan på plats, när det bjöds på tal, musik och bandklippning vid invigningen.

Finspångs kommuns nya bibliotekschef Per Johansson, var en av talarna. Han konstaterar att det är en rättighet som eleverna har att erbjudas ett skolbibliotek.

– Enligt skollagen ska det finnas tillgång till ett skolbibliotek. Det är viktigt ur ett demokratiskt utjämnande perspektiv. Nyhemsskolan visar vägen. Nu hoppas vi att andra skolor i kommunen följer efter, säger Per Johansson.

Skolbibliotekarien Sofie Larsson höll tal och berättade efteråt om de nya lokalerna.

– Det är helt fantastiskt att få träffa så många elever i olika åldrar. Vi har ett stort utbud att erbjuda. Rektorerna har gjort en extra satsning och gett mig möjlighet att köpa in nytt material. Det finns det mesta, ungdomsböcker, fantasy, facklitteratur, spänning och serietidningar, till exempel, säger Sofie Larsson.

Åttondeklassarna Lana Ibrahim, 15, och Ida Ahnstedt, 14, gillar biblioteket.

– Det är stort och mysigt. Vi kommer gå till skolbiblioteket för att läsa böcker och plugga. Det är lättare att koppla av där, säger Lana och Ida.

Ett uppehållsrum byggdes om för att de nya lokalerna skulle bli verklighet.

Mia Nylander och Tangra Brussander är säkra på att satsningen är utvecklande för skolverksamheten på flera sätt.

– Vi har fått en fantastisk, engagerad skolbibliotekarie och en stor tillgång till böcker. Förhoppningsvis kan måluppfyllelsen i flera ämnen gå upp, när läsningen går upp, säger Tangra Brussander och Mia Nylander.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om