Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Höll för polisens dörr – mopedtjuvar smet

De misstänkta tjuvarna tog den stulna mopeden framför näsan på polisen och åkte därifrån.Polisen kunde inget göra. Eftersom en tredje person höll för bildörren.En 20-åring greps misstänkt för rån av moped.

FINSPÅNG2013-05-27 14:39

Det var vid tvåtiden, natten till lördagen, som polisen beslagtog en stulen moped utanför en pizzeria i centrala Finspång. Två personer delgavs misstanke om tillgrepp av fortskaffningsmedel.

I samband med det här så dök en tredje person upp utanför pizzerian. Enligt polisanmälan så gick han fram till polisbilen och höll för dörren så att polisen, som var ensam, inte kunde ta sig ut från bilen. Samtidigt tog de två misstänkta tjuvarna den stulna mopeden och åkte ifrån platsen. Härdelsen rubriceras som rån av moped.

Personen, en 20-åring, som höll för bildörren greps på platsen. De övriga två var på måndagen fortfarande på fri fot. Samtliga tre är kända av polisen sedan tidigare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om