– Jag visste om att det här var på gång när jag köpte verksamheten september 2019. Det kändes rätt från första stund. När allting är på plats och fler butiker öppnar bredvid mig, kommer det bli som en liten affärsgata här, berättar Henrik.
170 kvadratmeter i de förra lokalerna har nu blivit 100 kvadratmeter.
– Det räcker och lokalerna är bättre anpassade för oss. Jag har varit med och påverkat hur jag vill att det ska se ut. Förut när jag arbetade i verkstaden, kunde jag inte se vem som kom in i butiken. Nu är den lilla verkstaden i direkt anslutning till kassan, vilket gör att jag får en bättre överblick.
Tidigare ägaren Per Lager drev företaget i 43 år innan han sålde sitt livsverk. Per finns fortfarande kvar och hjälper till på olika sätt.
– Det är tur det, annars hade det aldrig fungerat. Visserligen äger jag företaget, men jag går fortfarande som lärling hos honom. Hade jag köpt av någon annan som bara gett mig nyckeln och dragit, så hade det varit kört, säger Henrik och skrattar.
Numera är batteribyten och länkarbeten inga problem för Henrik.
– Det har jag lärt mig och blir det för klurigt så finns Per till hands. Jag ger mig aldrig på något själv om jag inte känner att jag reder ut det. Mer komplicerade arbeten skickar vi iväg för reparation.
Tidigare arbetade Henrik som säljare på Siemens och sålde turbinuppgraderingar. Den sista ordern där handlade om en affär värd 150 miljoner kronor.
– Det är mer avslut nu, men mindre pengar. Jag hade arbetat inom industrin i hela mitt yrkesliv, så jag kände mig färdig med det och ville göra något helt annat. Att jag tog över den här verksamheten handlade om en lycklig slump.
Du ångrar dig inte?
– Nej, jag ser positivt på det här och tycker det är roligt varje dag.
Coronautbrottet har också drabbat Henrik och hans företag.
– Vi har tappat 30–50 procent besökare i butiken, skillnaden är att de som kommer in har ett ärende och handlar. De vi tappat är flanörer som bara tittar lite och kanske inte alltid köper något. Jag hoppas och tror att det på sikt kommer återgå till lite mer normalt igen även om det kommer ta tid.
Nyöppningen skedde nyligen. När vi är på plats kommer flera potentiella kunder och rycker nyfiket i den låsta dörren.
– Bra att det finns efterfrågan. Det känns riktigt skönt att komma igång igen i de här fräscha lokalerna, konstaterar Henrik Eriksson.