Hästvägen till eget företag
Hon har kommit tillbaks till Finspång och startat företag. Elin Stigell erbjuder alla möjliga häst- och ryttartjänster. - Det är en häftig känsla att få lära upp en häst från grunden, säger hon.
Foto: Magnus
Från studier i Flyinge i Skåne och arbete i Nederländerna till utbildning till fastighetsmäklare i Borås och sedan arbete i Göteborg inom detta yrke och sedan i juni har 25-åringen sin arbetsplats vid en gård i Hult.- Det är Anette och Peter Karlsson som äger gården och driver häst- och avelsverksamhet där. De köper mina tjänster, säger Elin Stigell.Tanken från början var att beridararbetet i Holland skulle vara längre, men problem med knäna satte stopp för dessa planer. Hon har gjort tre operationer.Nu får hon ändå spendera dagarna med sin stora passion. Och det blir långa dagar.- Jag börjar vid klockan åtta och håller ofta på till kvällen. Även på helgerna eftersom jag tävlar i dressyr, hoppning och fälttävlan.Läsa av
Förutom inridning är tömkörning och löshoppning andra inriktningar i hennes utbildningar.- Vid tömkörning arbetar man med hästen från mark. Det handlar om att läsa av hästen. Jag fick stipendie på Flyinge för "Årets bästa tömkörningselev", berättar Elin Stigell.Vid löshoppning gäller det att ha bra kontakt med hästen och lära ut hur systemet fungerar.Konditionen är viktigt för att klara av de långa arbetsdagarna. Därför tränar hon mycket på gym och cyklar regelbundet.- Det roligaste är att man aldrig blir fullärd. Varje häst är en ny erfarenhet och en ny utmaning. Det är lätt att ta med sig jobbet hem och fundera på vad som kan utvecklas mer, konstaterar Elin Stigell.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!