Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Här fanns gott om aktiviteter

FINSPÅNG
Göra pappersrosor, spela pingis, knyta armband, spela bandy, måla, baka bullar eller titta på video. Det fanns gott om alternativ för sportlovslediga mellanstadieelever i Finspångs missionskyrka i går.

Ett riktigt pillgöra var det för Heidi Moche när hon trädde indianpärlor till ett armband.
FOTO: NICLAS SANDBERRG

Ett riktigt pillgöra var det för Heidi Moche när hon trädde indianpärlor till ett armband. FOTO: NICLAS SANDBERRG

Foto:

Finspång2002-02-20 00:00
Barn mellan tio och tolv år hade fullt sjå med att pröva på alla aktiviteterna. Utom möjligtvis videotittandet, för framför tv-apparaten var det tomt.
- Gud va snyggt säger Jessica Karlsson, en av ungdomarna som hjälper till, när hennes lagkamrat Johan Abdulahad sätter bandybollen i krysset.
Givetvis var Folkbladet tvungna att pröva om det var lika roligt som det såg ut. Det var det. Men efter högst fem minuter pumpade hjärtat i rekordfart och svetten dröp i våra pannor.

<b>Tålamodskrävande</b>
Vid ett bord ägnar sig ett gäng tjejer med att göra rosor av kräppapper och piprensare. Det ser pilligt ut, fast de är jätteduktiga och gör massor av fina rosor på ett litet kick.
Vid bordet i bredvid knyts det armband av indianpärlor och det är om möjligt ännu pilligare än rostillverkningen.
- Det är jätteroligt, säger Heidi Moche som verkar full av tålamod. Hon trär på pärla efter pärla efter pärla och till slut har hon ett färdigt armband. Eller om det nu blev ett halsband. Nöjd verkar hon i alla fall.

<b>Full fart överallt</b>
Det händer saker hela tiden och om en stund kommer hela lokalen att dofta av nybakat och efter fikat kan det nog tänkas att en och annan kryper i hop i soffhörnet och bara njuter av en videofilm.
Förresten hann vi med att pröva lite pingis också, vilket var fantastiskt kul och inte riktigt lika påfrestande för hjärtat som innebandyn.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om