Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gustafsson nöjd med Löfven

Kenth Gustafsson är en av frontfigurerna för IF Metall i Finspång. Nu får han sin fackbas som partiledare - för partiet han är med i.

Kenth Gustafsson, längst till vänster, är nöjd med valet av Stefan Löfven som ny partiledare för Socialdemokraterna.

Kenth Gustafsson, längst till vänster, är nöjd med valet av Stefan Löfven som ny partiledare för Socialdemokraterna.

Foto: Carolina Nilsson

FINSPÅNG2012-01-27 22:15

- Det känns jättebra! Han kommer från våra led och har varit en mycket bra ledare som kommit med mycket idéer som IF Metalls ordförande. Han är en stark ledare, som samtidigt har lätt till skratt, säger Kenth Gustafsson, ordförande för verkstadsklubben IF Metall på Siemens.

Han är även en av Socialdemokraternas ersättare i kommunfullmäktige och får nu alltså sin tidigare fackbas som ledare i partiet i stället.

- Ja, så kan man ju säga, säger Kenth Gustafsson, som tror att det kommer gå bra för IF Metall även utan Löfven:

- Han är ju inte ensam att driva IF Metall, det finns flera starka inom organisationen. Det kanske är en lite snabb skiftning för oss inom facket, men diskussionen var ju uppe förra gången också. Men partiet är också viktigt så det blir nog bra. IF Metall stannar ju inte för att han försvinner, säger Kenth Gustafsson.

Läs mer i dagens tidning.

1022-131 77

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om