Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Grosvads camping rustas

"Grosvads camping kommer att vara i bra skick igen, till nästa år." Det lovar Johan Malmberg, utvecklingschef hos Finspångs kommun.

Ska upprustas. Till nästa år ska Grosvads camping rustas upp av Finspångs kommun.

Ska upprustas. Till nästa år ska Grosvads camping rustas upp av Finspångs kommun.

Foto: Sören Boström

FINSPÅNG2017-08-09 06:45

– Det här året blev ett mellanår för campingen, säger han. Men det kanske måste få vara ett mellanår ibland, för att det sedan ska bli något bättre.

– Och från kommunens sida, är vi helt på det klara med att det behövs möjligheter till ett bra och nära boende i anslutning till Arena Grosvad.

Hur viktig anser du campingen vara på Grosvad?

– Utvecklingen av Arena Grosvadområdet hänger mycket ihop med att vi lyckas få till ett bra boendealternativ inom området och det är precis det vi vill, eftersom vi har som målsättning att utveckla det här området framöver.

- Det handlar alltså om att vi vill få människor att övernatta uppe på Grosvad, men ska vi lyckas med det, vet vi att vi måste göra en del investeringar.

Vad händer då inför nästa säsong med campingen?

– Vi ska fräscha upp campingen och framförallt rusta upp servicebyggnaden och den här upprustningen ska vara klar till säsongsstarten nästa år, det vill säga till våren 2018.

Kommer kommunen också att ansvara för driften av campingen nästa år?

– Vi har haft entreprenörer som drivit den och jag hoppas att vi kommer att hitta en entreprenör som vill sköta driften av campingen även nästa år. Men än så länge är inget klart, när det gäller den frågan, utan här är vi öppna för flera olika förslag.

Hur har det varit i år med campingen och de tre uthyrningsstugorna?

– Vi har inte haft någon entreprenör i år, men det var en tidigare entreprenör som byggde de fina stugorna som finns på campingområdet. Dom stugorna köpte kommunen tillbaka av entreprenören i våras.

Och just stuguthyrningen har fungerat även den här sommaren?

– Ja, uthyrningen av de här tre stugorna har fungerat bra även den här säsongen, med hjälp av Medley, medan campingen i övrigt varit stängd under större delen av säsongen.

– Det har bara varit vid större arrangemang, som exempelvis under ungdomscupen i fotboll på Grosvad i somras, som campingen öppnades tillfälligt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om