Gamla skolan i Rejmyre blir hotell
I dagarna blev det klart att Steve Stenlåås från Norrköping köpt den gamla skolan i Rejmyre, och nu finns det planer på att omvandla skolan till hotell.
Det var mer eller mindre en slump som fick honom att köpa den gamla skolan. Han känner den gamle ägare Stefan Brodacki och det var när de träffades som idén om köpet kom upp.
Än lär det dröja innan det blir någon ny verksamhet i fastigheten. Under de fem sex åren som Stefan Brodacki ägde skolan har där inte varit någon verksamhet. Fastigheten är nu i stort renoveringsbehov.
- Det komer väl inte att hända någon inom en, en och en halv månad, men sedan kommer vi att sätta fart med renoveringen och då kommer vi att börja med taket, berättar Steve Stenlåås.
I restaurangbranschen
Steve Stenlåås har inte tidigare drivit hotell eller liknande och det är inte helt klart att han kommer att driva det här i egen regi. Även om han inte känner hotellbranschen innan och utan så har han delvis ett förflutet inom restaurangbranschen.
Han har också hört sig för med Glasbruket om vilket intresse det finns för hans tänkta verksamhet och där har han fått positiva besked.
När det kan komma att bedrivas verksamhet i den gamla skolan igen kan Steve i dagsläget inte svara på.
- Det krävs stora renoveringar men sedan kan man göra nästan vad man vill i fastigheten, säger Steve Stenlåås.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!