Fylleskämtet gick inte hem - bussturen avbröts
Busschauffören på Östgötatrafiken skämtade med några ungdomar om att han var berusad när han skulle starta bussen. Det skulle han inte ha gjort. Bussturen fick avbrytas och han har nu omplacerats.
Men ryktet om att chauffören körde bussen onykter nådde snart en mamma som direkt ringde till Östgötatrafikens kundcenter. Busschauffören beordrades omedelbart att stanna. En driftsledare från bussbolaget Veolia, som kör den här turen åt Östgötatrafiken, fick köra bussen den sista biten till Hävla. Även polisen blev inkopplade på ärendet. I Hävla testades chaufförens nykterhet av företrädare för bussbolaget. "Omdömeslöst"
Det visade sig då att chauffören var helt nykter.- Man kan säga att det är omdömeslöst, otaktiskt eller osmart att skoja om sådana här grejer, säger Mattias Näsström som är informationsansvarig på bussbolaget Veolia. Det här är ju en säkerhetsgrej de här alkolåsen. Föraren har inte gjort någon vidare bra insats i det här sammanhanget.Mattias Näsström säger att chauffören inte anade vilka proportioner som hans skämt kunde få. Bussbolaget har nu haft ett samtal med chauffören. - Det är oerhört olämpligt att skämta på det här sättet, för det kan misstolkas precis som det har gjorts här, säger Sylvia Rydström som är informationschef på Östgötatrafiken. - Det är olyckligt att han gjorde det, särskilt när det är barn på bussen. Jag vet att han inte längre kommer att köra på den här linjen för att inte barn och föräldrar ska vara oroliga.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!