Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Frågvist i fullmäktige

Nu kan en frågestund för ungdomar i kommunfullmäktige komma att bli verklighet i Finspång. Kommunstyrelsens arbetsutskott har i alla fall ställt sig bakom demokratiutskottets motion i frågan.

FINSPÅNG2004-01-22 06:00
Folkbladet har tidigare berättat om två motioner som demokratiutskottet har lämnat till kommunfullmäktige. I den ena föreslås att en frågestund för ungdomar ska ordnas i kommunfullmäktige.

Bra motionerat
Vid kommunstyrelsens arbetsutskotts senaste sammanträde togs motionen upp. I motionen föreslås att frågestunden ska läggas in som en punkt under kommunfullmäktiges sammanträden några gånger per år. Detta för att ungdomarna ska ges möjlighet att få del av den lokala politiska verksamheten och hur den arbetar. Kommunstyrelsens arbetsutskott tycker att motionen är bra och ställde sig bakom den och föreslog att även kommunstyrelsen och kommunfullmäktige ska göra så.

Mycket frågor
- Det är viktigt att ungdomarna får ställa sina frågor i fullmäktige. Vi har också sagt att man ska lämna in frågan 14 dagar i förväg så att vi kan ge ett ordentligt svar och inte behöva säga att vi svarar vid nästa möte, säger kommunstyrelsens ordförande Stig Andersson (s).
Hans erfarenhet är att ungdomar har mycket frågor att ställa till politikerna och att intresset är stort.
- Vi har också sagt att vi vill att samhällskunskapslärarna ska hjälpa till med det här och förbereda ungdomarna så att det ska fungera ordentligt, säger Stig Andersson.
Tanken är att frågestunden ska vända sig till elever på högstadiet och gymnasiet.

Ökad kontakt
I den andra motionen föreslår demokratiutskottet att ett medborgarutskott ska bildas. Detta för att få en ökad kontakt med kommunens olika kommundelar. Man vill att medborgarutskottet ska ha kontakt med enskilda, intressekonstellationer av medborgare, byaråd och med de kommunbygderåd som för inte så länge sedan har bildats. Utskottets uppgift ska också vara att se till att de uppfattningar som kommer fram i kontakterna ska framföras till kommunfullmäktige. Även denna motion ställde sig kommunstyrelsens arbetsutskott bakom.
- Vi är överens om att vi vill ha ett medborgarutskott, men det finns lite olika funderingar på hur det ska fungera. Därför bestämde vi att vi ska prata med våra olika partier om det och komma med förslag till kommunstyrelsen, säger Stig Andersson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om