Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Folkpartister besökte Socsam

Riksdagsledamöterna Bo Könberg och Linnéa Darell, båda folkpartiet, besökte Finspång i går för att träffa politiker i Beställarförbundet och personalen på Beställarförbundets kansli.
- Vi är oroade över framtiden när Socsam i sin nuvarande form försvinner, sade Bo Könberg. Alla partier tycker det är bra, ändå vill man inte permanenta projektet.

FINSPÅNG2005-06-11 06:00
Bo Könberg och Linnéa Darell - den sistnämnda från Linköping - sitter båda i socialförsäkringsutskottet i riksdagen.
- Vi ville komma hit och höra hur det har gått i Finspång. Den nya informationen bekräftar bilden vi hade tidigare - att Socsam-projektet sparar både pengar och mänskligt lidande.
Socsam är ett samverkansprojekt mellan Finspångs kommun, försäkringskassan, landstinget och länsarbetsnämnden i Östergötland. Sjukskrivningar, rehabilitering och arbetslöshet är exempel på verksamheter som hanteras av beställarförbundet.
Socsam-projektet har förlängts i flera omgångar. Men 2006 är det slut - om inget nytt händer innan dess. Efter 2006 är möjligheterna till finansiell samordning kraftigt minskade.
Vid sitt besök i Finspång fick Bo Könberg och Linnéa Darell ta del av den senaste utvecklingen när det gäller bland annat sjukskrivningarna i Finspång, som är lägre än både i länet och landet.
- Vi motionerade tillsammans med centern om att permanenta Socsam men det röstades ner i riksdagen, sade Bo Könberg.
Linnéa Darell påpekade att för människor i allmänhet spelar det ingen roll varifrån pengarna i försäkringssystemen kommer.

Kontroll?
Peter Fransson (s) sade att lokalt finns det total politisk enighet om socsam-projektet.
- Härifrån jobbar vi för att föra upp detta i partiet. Ibland känns det frustrerande att inte få gehör.
Linnéa Darell funderade över orsaken till motståndet att ha en samverkan fullt ut, och inte bara kring rehab-frågorna som det ska bli i framtiden.
- Kanske det finns ett motstånd från finansdepartementet att förlora kontrollen.
Vilket skälet än är, så ska folkpartiet fortsätta att ta upp frågan.
- Vi kommer att fortsätta med interpellationer och motioner, sade han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om