Målet som har hållits i Norrköpings tingsrätt handlar om ett flertal händelser under hösten 2021. En då 22-årig man skriven i Linköping hade ett förhållande med en kvinna i Finspång. Under hösten 2021 hade mannen vid flertalet tillfällen börjat agera våldsamt mot kvinnan och misshandlat henne för banala saker.
Vid ett tillfälle handlade det om hon sagt till honom att vattnet kokade på spisen och hon undrade om mannen kunde ta hand om det. Då slog han ned henne och delade ut sparkar. Sparkarna tog så hårt att kvinnan hade sagt till honom att han "lika gärna kunde döda henne". En kort stund senare dök han upp med en kniv och frågade om hon "var redo att dö". Vid ett annat tillfälle slog han henne i ansiktet för att hon hade köpt "fel" bröd med sig hem från affären.
Efter det här fick mannen kontaktförbud. Ett kontaktförbud som han överträdde flertalet gånger. Bland annat genom att använda påhittade alias i kontakter med kvinnan. Han skickade exempelvis meddelanden där han påstod att han var mannens vän som skulle komma och hämta saker hemma hos kvinnan.
Tingsrätten ser allvarligt på mannens handlande och han döms därför till sex månaders fängelse, skadestånd på sammanlagt 50 000 kronor och utvisning i fem år. Mannen själv nekar. Han hävdar att kvinnan inte talat sanning.