Fler platser i förskolan - för 2,2 miljoner kr
Det är brist på förskoleplatser i Finspång. För att kunna utöka förskoleplatserna krävs 2,2 miljoner kronor. I dag väntas humanistiska nämnden besluta att begära ett ramtillskott på den summan.
Öka platsantalet
Humanistiska förvaltningens lösningar på platsbristen är att man under våren tillfälligt ska anställa dagbarnvårdare och öka platsantalet i de förskolelokaler som finns. Det innebär att lokalanpassning måste göras och att personalantalet inom förskolan måste ökas. Genom detta ska det mest akuta behovet lösas. Till hösten vill förvaltningen att en enavdelningsförskola ska få finnas kvar så länge behovet finns. Det betyder att mellan 15 och 20 platser skapas. Driftskostnaden för att ha en förskola kvar beräknas till cirka 1 250 000 kronor. Att anpassa lokalerna och skaffa nya inventarier beräknas kosta 400 000 kronor. Att tillfälligt anställa dagbarnvårdare kostar 150 000 kronor och att tillsätta 1, 5 tjänst som förskolepersonal kostar 370 000 kronor.
Arbeta tidigare
Förvaltningen har gjort en analys om varför platsbristen har uppstått. Det handlar delvis om att föräldrarna börjar arbeta tidigare efter föräldraledighet och ofta arbetar heltid. Efterfrågan på plats i familjedaghem minskar också. Det har även skett en viss inflyttning till kommunen och familjer som flyttar till Finspång har inflyttningsförtur och garanteras en förskoleplats inom en månad efter inflyttningsdatum. För andra gäller att man ska få en förskoleplats inom fyra månader.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!