Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fläskfilé misstänks innehålla salmonella

FINSPÅNG
Efter de senaste dagarnas påträffade partier av salmonellasmittat kött har delar av ett sex ton parti dansk fläskfilé spårats till Viberga stor-lager.

Finspång2003-08-14 00:00
På onsdagsmorgonen kontaktade en kvinna som köpt färsk fläskfilé från det misstänkta partiet miljö- och hälsoskyddskontoret.
- Det visade sig att hon hade köpt en bit fläskfilé under den tiden då just det här partiet såldes på Viberga, säger Jan Olofsson.
På förmiddagen togs prover från kvinnans fläskfilé, som sedan inköpet förvarats i frysen.
Proverna är överlämnade till miljö- och hälsoskyddskontorets laboratorium i Norrköping.
- Jag räknar med att det tar ett par dagar innan vi får provsvaren, säger Jan Olofsson.

<b>Slutsåld på Viberga</b>
- Den färska fläskfilén är inköpt av grossisten i juni - juli. Vi har inte kvar något av den, säger Kjell Persson som är livsmedelchef på Viberga.
Där följer man naturligtvis de regler som finns för livsmedelhantering och enligt Kjell Persson är det hos leverantören som kontrollen brustit.
Bara någon enstaka kund har ringt och varit orolig över salmonellavarningen.

<b>God hygien</b>
Men någon större anledning till oro finns det inte. Inte om man hanterar råvarorna som de ska.
- Är man bara sansad, men naturligtvis försiktig och noga med hygienen, det vill säga tvättar händerna diska skärbräda och kniv så ska man inte behöva drabbas, säger Jan Olofsson.
Han menar att vi i Sverige är lite bortskämda.
- Vi är till exempel vana vid att kunna göra en äggtoddy utan att oroa oss för att äggen ska vara salmonellasmittade. Nere i Europa är man mer van att ta hänsyn till hygien och förvaring av mat.

<b>Hudnära</b>
Tidigare har det varnats för salmonellasmittad kyckling och att risken är större vid hantering av just fågel är att huden sitter kvar när vi tillreder den och det är oftast där salmonellasmittan finns.
Dessutom är det så att salmonellan dör vid en högre temperatur än 60 grader. Däremot kan den under lång tid överleva i frysen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om