Firar 100 med bidrag på 100 000 kr
FINSPÅNGMetalls avdelning 97 har fått en födelsedagspresent i förskott. Nästa år fyller avdelningen 100 år och inför det håller två böcker på att skrivas. Till bokprojektet ger nu statens kulturråd 100 000 kronor i bidrag.
Avdelningen hade sökt 140 000 kronor i bidrag och nu har statens kulturråd beviljat 100 000 kronor. Bidraget ska användas till projektet Ett industrisamhälle i förändring-Metalls avdelning 97 100 år.
Det hela rör sig om två böcker som håller på att skrivas inför avdelningens 100-årsfirande nästa år.
<b>Vill ha bilder</b>
- Det ena är en krönika som är lättillgänglig och det andra är en antologi om hur Metall har påverkat samhällsstrukturen i Finspång, berättar Jan-Erik Svenblad.
Deadline är satt till i slutet av januari och Jan-Erik Svenblad passar på att efterlysa bilder som kan användas i böckerna.
- Vi har inte fått inte så mycket som vi hade hoppats och jag är säker på att det sitter folk som har olika bilder, målningar eller teckningar och då får de gärna ta kontakt med oss.
<b>Firar med bowling</b>
Metalls 100-årsdag kommer att firas under maj månad. Stor 100-årsfest blir det på självaste födelsedagen den 17:e maj då Metalls förbundsordförande Göran Johnsson kommer. Nu är det också klart att en del i firandet blir att Metall-SM i bowling kommer att avgöras i Finspång.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!