Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Finspångs kommun drar in på sommarjobb för ungdom

Under två år har antalet feriejobb för ungdomar minskat med 40 procent. På årets minskning med 29 jobb, sparar Finspångs kommun 250 000 kronor.
- Vi försökte göra det bästa utan att ta bort feriejobben helt, säger Ingrid Lindbom, personalchef i Finspångs kommun.

FINSPÅNG2004-07-20 06:00
Antalet feriejobb för ungdomar, som ordnas av kommunen, fortsätter att krympa. I år har 108 ungdomar mellan 16 och 18 år fått feriejobb genom kommunen. Det är en minskning med 21 procent sedan förra året. Jämfört med år 2002 är det en minskning med nästan 39 procent.
- Vi fick inte lika mycket pengar som tidigare år. Det här är en del i tidigare åtstramningar, säger Ingrid Lindbom.
Förra året satsade kommunen en halv miljon kronor på feriejobben, i år har den siffran halverats. Det är de jobb som kommunstyrelsen och arbetsförmedlingen skapar tillsammans som har dragits ner från 50 platser till hälften. I år är alla dessa 25 platser inom äldreomsorgen.
- Det är speciellt de yngre som inte får sommarjobb nu. Det bygger på egna kontakter och ofta är man bunden till den ort man bor på, säger Ingrid Lindbom.
Hon är glad över att inte alla feriejobb har sparats bort, eftersom ungdomarna kommer att behövas som arbetskraft i framtiden.
Lönen på ett feriejobb går efter ålder. 15-åringarna får 30 kronor i timmen. 16-åringarna 40 och 17-åringarna 50. Arbetstiden är mellan fyra och åtta timmar per dag och arbetsperioden är tre veckor.

Fler sökande än platser
Peter Markström, planeringssekreterare på omsorgsförvaltningen, har hand om drygt hälften av årets feriejobb. Han ordnar platser inom äldreomsorgen åt ungefär lika många som tidigare år. Antalet sökande har däremot varit tre gånger fler än antalet platser.
- Det är kul att det finns ett intresse för det här, säger Peter Markström.
Många som har feriejobbat inom äldreomsorgen kommer tillbaka som sommarvikarier senare år, berättar Peter Markström.
Av det totala antalet kommunala feriejobb förmedlades i år 20 stycken av Ungdomshälsan. De platserna har gått till ungdomar som under året har haft kontakt med Ungdomshälsan och som bedöms klara av jobben.
- Det är inte lätt att få sommarjobb idag om man inte har föräldrar som fixar, säger Linda Ulriksson, socialsekreterare på Ungdomshälsan.
<b>Antal kommunala feriejobb för ungdomar:</b>
2004 108
2003 137
2002 177
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om