I september 2018 kom stormen Knud på besök. Det blev stopp på flera vägar på grund av nedfallna träd och flera tak blåste sönder. Och sommarens hetta resulterade i flera bränder.
– Hur det civila försvaret fungerar har verkligen kommit på tapen den senaste tiden. Vi klarar av det bra om det till exempel bara är Nyhem som saknar vatten och vi behöver ställa ut vattentankar. Men vi blir väldigt sårbara om hela kommunens vattenförsörjning eller elnät skulle slås ut, säger Ulrika Jeansson (S), kommunstyrelsens ordförande.
Under kommunens prioriterade mål för 2019 finns punkten "höja kommunens beredskap i civilt försvar". Det betyder att krisberedningsnämnden ska ta fram beredskapsplaner och se till att det i krissituationer blir så lite kris som möjligt.
– Förr tänkte man kanske på krig när man pratade civilt försvar, men idag handlar det mycket om att kunna stå emot naturkrafter. Vi har också säkrat upp en del saker redan så som att det finns installerade aggregat för självförsörjning av el på äldreboendena i Rejmyre och Hällestad, säger Hugo Andersson (C).