6980 kronor per elev. Så mycket pengar väljer Finspångs kommun att lägga på skolmaten per elev och år. Den siffran gör att kommunen hamnar i topp när det gäller hur mycket pengar som satsas på skolmaten i Östergötland och jämfört med rikssnittet hamnar kommunen en bra bit över. År 2011 låg rikssnittet i grundskolan på 5510 kronor per elev. Då räknas matkostnader, personal och transporter in. Men vad säger då priset? Är det bara bättre ju mer pengar kommunerna lägger på mat?
- Allt fler kommuner ställer krav på att maten lagas från grunden. Maten blir billigare på så sätt, men för att maten ska kunna lagas från grunden krävs utbildad personal. Och det är dyrare, säger Annika Unt Widell på Skolmatens vänner, som vill se mer närproducerade råvaror i skolan.
Ingen identitetSkolmatens vänner drivs med medel från LRF och jobbar för en bättre skolmat. Bland annat lobbar man för att minska matsvinnet och att maten ska ha en ?identitet?. Även här kommer närproduktionsfaktorn in.
- Många barn och vuxna slänger mycket mat. Vet man var maten kommer ifrån så ökar snabbt benägenheten att äta upp, eller att inte lägga upp lika mycket på tallriken, säger Annika Unt Widell och fortsätter:
Läs mer i fredagens tidning.