Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

FAIK utan spelande tränarna

FINSPÅNG
FAIK leder division V. I dagens bortamatch mot tabelltvåan Norrköpings IF Bosna på Himmelstalund Norra saknar FAIK båda sina spelande tränare.
Magnus Stark har bekymmer med ett knä och Pierre Larsson med en bristning på bakre sidan av låret.

Foto:

Finspång2001-06-09 00:00
FAIK har ingen uppsjö på spelare och därför sitter Pierre på bänken. Tanken är att han ska slippa göra något inhopp för att inte skadan ska förvärras.
En ändring i grunduppställningen gör FAIK. Kim Karlsson tar examen och in på hans backplats går Björn Hellqvist.
- Det är en viktig match mot tvåan Bosna. Kan vi hålla formen och skärpan i de tre matcherna som är kvar på våromgången, så ser det bra ut inför hösten, säger Pierre Larsson.

<b>Oklart i Igelfors</b>
Igefors IF möter nollpoängaren BK Vingen på bortaplan i morgon. Ledarduon Göran Hultin/Håkan Axelsson siktar på tre poäng och lite bättre spel än senast mot mot Sonstorps IK. Men vissa bekymmer på spelarsidan gör att uppställningen är oklar och därför pratar ledarna med små bokstäver.

<b>Semester i Finland</b>
Marcus Backlund, en av de bästa de senaste matcherna, har åkt till Finland på semester och spelar inte de avslutande våromgångarna. Jonas Daneborn är avstängd och Patrik Andersson och Pierre Karlsson dras med skador och är frågetecken. Bengt Nordström har varit krasslig i veckan, men förmodligen har han kryat på sig så pass att han deltar.
Nya i truppen är Emil Leo och Jonas Samuelsson.

<b>Mikael mot Magnus</b>
Reijmyre IF möter Inter IF borta. Enda korrigeringen blir att Mikael Arvidsson kommer in på bänken och Magnus Sköld lämnar den. Samma startelva annars som förlorade mot Grytgöls IK.
- Jag är inte helt säker på den här matchen. Enligt vad jag hört spelar Inter på ett sätt som inte passar oss. Vi siktar i alla fall på tre poäng. Vi har spelat bra de senaste matcherna, säger RIF:s lagledare Thomas Nilsson.
Sonstorps IK har på söndag hemmamatch mot IK Klockaretorpet. Bara en ändring görs sedan förra omgången. Henrik Axelsson är tillbaka efter att ha varit sjuk.
- Vi ser fram emot tre poäng. Vi tycker att vi gjorde en bra match senast (mot Igelfors), säger lagledaren Klas-Göran Nilsson.

<b>Lokalderby</b>
På Bruksvallen tar Lotorps IF emot Borggårds IK i ett av åtskilliga lokalderbyn. LIF får tillbaka mittbacken Andreas Steiner efter fotskadan. Däremot kan inte skadade Mattias Karlsson spela. Mikael Rengman dras också med en skada, men testar sig på uppvärmningen. Johan Sjöholm lämnar truppen.
- Vi spelade 3-3 i fjol hemma mot Borggård efter ledning med 3-1. Det gäller att inte underskatta dom. Visst siktar vi på vinst, säger tränaren Bo Friberg.

<b>Hoppas på en pinne</b>
I Borggård kommer Pierre Maxe och Erik Junsten in och David Axelsson utgår.
- Jag har inte funderat så mycket på matchen, men grabbarna sa själva på senaste träningen att dom skulle ha poäng. Så jag hoppas på en poäng, säger tränaren Thomas Svensson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om