Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

En författarprofils kärlekshistoria

FINSPÅNG
Den oändliga kärlekens historia handlade det om på ABF:s After Work i går kväll. Så lyder titeln på Carl-Johans Vallgrens Augustpris-belönade roman, som han berättade om och läste ur.

Finspång2003-03-06 00:00
Det tog Carl-Johan Vallgren fem år att skriva romanen, berättade han under kvällen. Statpunkten var en inre bild av en födelse en vinterkväll.
Denna vinterkväll föds två barn i samma stad. Den blinda, döva och missbildade dvärgen Hercule och den vackra Henriette. Tiden är 1800-talets början. Platsen är Preussen, industrialismen ligger ännu i historiens linda. De båda kommer att uppleva den vidunderliga kärleken tillsammans.

<b>Studier</b>
Anita Matisson på ABF berättar att det var en intressant och fascinerande författarkväll, där 45 personer tog chansen att ta del av författarens berättelse om sitt arbete.
För att skriva boken har Carl-Johan Vallgren studerat 1800-talets Europa med bland annat Napoleonkrigen.
- Han har skaffat sig massor av kunskap, säger Anita Mattisson, som läst och fascinerats av romanen.
Hon berättar att Carl-Johan Vallgren läste korta stycken ur bokens olika delar, men ändå inte avslöjade för mycket för nya läsare.
Carl-Johan Vallgren är också musiker och ska snart ge ut sin fjärde cd. Men någon bok har han inte på gång - att skriva den senaste var ett kraftprov som han fortfarande vilar från.
Nästa After Work-kväll anordnas den 8 april. Då ska stresspedagog Janet Borvander från Finspång tala om livskvalitet och livsglädje.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om