Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Elchocken: "Vi måste skjuta på en del renoveringar"

Det historiskt höga elpriset gör att både privatpersoner och företag får det svårare med ekonomin. "Situationen är väldigt tuff för oss just nu", säger Anna Vilidu, delägare Björke fastigheter AB.

Björke fastigheter med 170 lägenheter i Finspångs kommun, drabbas hårt av de höga elpriserna. "Det är en tuff situation för oss", säger delägaren Anna Vilidu.

Björke fastigheter med 170 lägenheter i Finspångs kommun, drabbas hårt av de höga elpriserna. "Det är en tuff situation för oss", säger delägaren Anna Vilidu.

Foto: Mikael Grip

Finspång2022-01-12 20:30

Björke fastigheter äger och förvaltar 170 lägenheter i Finspång, Rejmyre, Ljusfallshammar, Igelfors och Sonstorp. Elräkningen för december månad hamnade på 251 000 kronor, jämfört med 133 000 kronor motsvarande period förra året.

– Det har lönat sig över sikt att ha rörliga elavtal. Så det har vi haft under alla år både privat och i företaget. Men när kostnaden blir så här dramatiskt mycket dyrare, tänker vi att vi måste binda allting så fort det bara blir vettiga nivåer. Inte en sådan här vinter till, säger Anna Vilidu, som äger Björke fastigheter tillsammans med maken Viktor.

undefined
133 000 kronor motsvarande period förra året blev drygt 251 000 kronor i elräkning för Björke fastigheter. "Vi måste dra ner investeringstakten", säger Anna Vilidu.

Elräkningen för företaget handlar om el för uppvärmning, trapplyse och el för gemensamma utrymmen som tvättstuga och liknande.

– Hushållselen betalar vanligtvis hyresgästen själv. Den stora kostnaden är uppvärmningen av fastigheterna. Förra året installerade vi bergvärme i flera av våra fastigheter, vilket är en mycket stabil värmekälla. Men elen kostar ändå, berättar Anna Vilidu.

Klarar ni av den här merkostnaden?

– Det blir tufft och risken att nästa elräkning är lika hög är förstås stor. Vi får dra in på annat och sänka renoveringstakten.

undefined
Björke fastigheter med 170 lägenheter i Finspångs kommun, drabbas hårt av de höga elpriserna. "Det är en tuff situation för oss", säger delägaren Anna Vilidu.

Kan det bli hyreshöjningar?

– Vi har med ökade elpriser i vårt yrkande till hyresgästföreningen. Men det är inte bara elen. Vi har långa resor på landsbygden mellan fastigheterna. I och med att priset på diesel gått upp kraftigt, blir det också kännbart för oss. Vi måste åka mycket bil för att kunna ge bra service till våra hyresgäster, säger Anna Vilidu.

Finansminister Mikael Damberg (S) la på onsdagen fram ett stödpaket för privatpersoner som drabbats av höga elräkningar på totalt sex miljarder kronor.

– Ett stödpaket för företag som drabbats vore också på sin plats. Det är många mindre företag som råkar illa ut nu. Tänk restaurangbranschen med de restriktioner de måste följa med inkomstbortfall och så kommer en extra hög elräkning på det.

undefined
Höga el- och dieselpriser gör att Björke fastigheter, som förvaltar många lägenheter på landsbygden, får det svårare ekonomiskt.

Paret Vilidu bor i en villa i Igelfors, där de också hyr ut ett annat stort hus till två familjer.

– För december hade vi 10 000 kronor i elräkning på vår villa på 150 kvadratmeter. Vi flyttade dit i juni 2021, så vi har ingenting att jämföra med. Huset vi hyr ut är på 360 kvadratmeter och elräkningen nu låg på 19 000 kronor och vi har 12 000 kronor i hyresintäkter. Den matematiken fungerar inte i längden, säger Anna Vilidu.

Karta: Björke Fastigheter AB
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!