Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Eken på altartavlan finns nära Finspång

FINSPÅNG
Altartavlan i Risinge kyrka föreställer Jesu Bergspredikan. På berget bakom Mästaren syns en ek.
Den eken finns i verkligheten. Målaren Pehr Hörberg upptäckte den mittemot Översätter mellan Finspång och Sonstorp. Han blev så fascinerad av trädets utseende att det fick utgöra bakgrundsmotivet till altartavlan, målad 1809.

Den är torr och inte särskilt vacker numera, men finns avbildad på Pehr Hörbergs altartavla i Risinge nya kyrka.
FOTO: TITTI OLOVSSON

Den är torr och inte särskilt vacker numera, men finns avbildad på Pehr Hörbergs altartavla i Risinge nya kyrka. FOTO: TITTI OLOVSSON

Foto:

Finspång2002-08-17 00:00
Pehr Hörbergs-eken finns än i dag. Den är förstås inte lika kraftfull och vacker som för 200 år sedan. Nu är den torr och ser inte mycket ut för världen.
Eken står i en fördjupning på ett berg, ett 50-tal meter från riksväg 51, några hudnra meter från Malvikenkurvan. Alltså på samma sida av vägen som Gammalstorp och mittemot Översätter.
Konstnären Pehr Hörberg, som avled 1816, bodde från sltuet av 1790-talet i Olstorp.
- Han gick ofta från och åter mellan hemmet och Finspång. Han passerade eken och blev inspirerad av dess utseende och läge, säger hembygdskännaren Birger Persson.
1809 målade Pehr Hörberg Jesu Bergspredikan. Jesus sitter på ett berg, omgiven av människor som han talar till. I bakgrunden breder eken ut sig.
- Den här tavlan var Pehr Hörbergs 73:e alster av de 87 altartavlar han gjorde. Han skänkte tavlan till Risinge nya kyrka, påpekar Birger Persson.
Hörbergs altartavlor pryder tolv kyrkor i Östergötland.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om