Dyr matdistribution till Finspångs pensionärer
Finspångs kommun tar ut en högre portionskostnad för den mat som distribueras till pensionärer, än flera andra kommuner i länet. Samtidigt är kommunen en av få där pensionärerna själva kan välja maträtter.
Stora variationer
Kartläggningen visar att det är stora variationer i kostnaderna per portion i kommunerna. Det varierar från 17 kronor per portion till 54:50.
Den lägsta kostnaden har Norrköping, som är den enda kommunen som reducerar priset utifrån pensionärens betalningsförmåga.
Dyrast är maten i Mjölby, men där ingår också bröd och dryck varje dag och efterrätt två gånger i veckan. Finspångs kommun har också en relativt hög kostnad, jämfört med flera andra kommuner. Här får pensionären betala 45 kronor per portion (Här ingår grönsaker att värma). Med den kostnaden placerar sig Finspång på fjärde plats (tillsammans med ytterligare två kommuner) bland länets kommuner. Mjölby, Ydre och Ödeshög är de kommuner som har högre portionskostnader än Finspång.
Valmöjlighet i Finspång
I Linköping, Norrköping och Vadstena tillkommer också en distributionsavgift som ingår i hemtjänstavgiften. Det innebär att avgiften omfattas av högkostnadsskyddet för avgifter inom äldre- och handikappomsorgen.
I kartläggningen konstateras att möjligheten till att välja maträtt är minimal i länets kommuner.
Hit hör dock inte Finspång, och inte heller Motala. Här finns en valmöjlighet då pensionärerna själva kan välja mellan veckans levererade maträtter. Norrköping har det största antalet pensionärer per månad som får matleverans, 1300 stycken. I Finspång är det i genomsnitt 125 pensionärer per månad som får matdistribution.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!