Besöksantalet på söndagsgudstjänsterna har varit vikande under lång tid. Nu får det konsekvenser.
Hur många gudstjänster kommer att försvinna?
– I princip kommer det bli gudstjänst varje söndag i Risinge kyrka, precis som vanligt. Tidigare har vi haft minst tre gudstjänster varje söndag i våra kyrkor och så många blir det inte från och med nästa år, förklarar Pär Österlund.
Är det någon av era sju kyrkor som drabbas mer än någon annan?
– I Skedevi kyrka kommer det genomföras gudstjänster mer sällan, eftersom besöksantalet är mycket lågt. I de andra kyrkorna förutom Risinge kyrka blir det gudstjänster ungefär var tredje söndag. I Folkströms kyrka och S:t Maria kyrka har vi nästan bara verksamhet på somrarna.
Under de stora kyrkliga högtiderna som jul, påsk och allhelgonahelgen räknar kyrkoherde Österlund med oförändrat antal gudstjänster.
– Ja, det blir ingen skillnad mot vad det är nu.
Vad beror förändringen på?
– En orsak är att vi har för få besökare, men den primära anledningen till förändringen är att vi känner att vi vill utveckla gudstjänsterna. Vi behöver frigöra tid, så vi kan arbeta på ett annat sätt med de gudstjänster som vi har och göra dem mer attraktiva.
Så det handlar inte om att spara pengar?
– Vi har ett tufft ekonomiskt läge. Även vi har ökade kostnader med inflation, dyrare underhåll med mera. Vi är mitt i ett budgetarbete för nästa år.
Hur ska förändringarna gå till?
– Ett arbete med hur gudstjänsterna ska paketeras framåt har påbörjats. Vi tittar på innehåll och struktur. Vi vill satsa mer på både vanliga gudstjänster och musikgudstjänster, men det blir färre till antalet.
Hur många besökare har ni på en normal gudstjänst i er största kyrka, Risinge kyrka?
– Det varierar, men i snitt 30-40 personer. Efter pandemin märker vi också att intresset för gudstjänster har minskat.
Hur ser medelåldern ut för gudstjänstbesökarna i Finspång?
– Den är väldigt hög. För hög skulle jag säga. Sedan ser det förstås bättre ut när det gäller, dop, vigslar och begravningar.
Kommer den här minskningen av gudstjänster göra att ni måste säga upp personal?
– Kyrkofullmäktige har beslutat att ta bort en halv musikertjänst.
När kommer besökarna märka att gudstjänsterna har förändrats?
– Vår målsättning är att jobba med detta under hela 2024, så det är svårt att säga, säger Pär Österlund.