Detaljplanen i Hårstorp godkändes
Kommunfullmäktige godkände igår planerna på detaljplanen för industriområdet vid Hårstorp, norr om riksväg 51.- Men det finns vissa brister, som måste rättas till, sa miljöpartiets Martin Nyberg.Och det dröjer tills det första spadtaget kan tas i det nya industriområdet.
Nyberg började med att påpeka att detaljplanen för området kommit till lite för hastigt. En förklaring till detta är att det idag råder brist på industritomter i Finspång.
- Det är möjligt att det inte finns någon annan mark att bygga på. Men det är ändå ingen ursäkt för att man slarvar, sa Nyberg och framhöll att planens miljökonsekvensbeskrivning är otillräcklig och innehåller flera felaktigheter.
Flera fel
Han läste sedan ett stycke ur miljökonsekvensbeskrivningen, som är hämtad från miljöbalken. "Området omges förutom av jordbruksmark av verksamhets- och handelsområden samt till viss del bostäder. Då området är bullerstört från riksväg 51 bedöms det inte vara lämpligt för bostadsbebyggelse".
- Det kanske finns flera fel i miljökonsekvensbeskrivningen. Detta är ett problem, fortsatte Nyberg.
Detta var inget som övriga ledamöter hade uppmärksammat. Martin Nyberg fick medhåll av hela kommunfullmäktige, som ställde sig bakom hans förbehåll att dessa brister i miljökonsekvensbeskrivningen måste rättas till innan detaljplanen antas.
Därefter godkände fullmäktige kommunstyrelsens förslag om att ge bygg- och miljönämnden ansvar att anta detaljplanen för del av Hårstorp, norr om riksväg 55.
Ytterligare utställning
Fullmäktige ställde sig också bakom de beräknade investeringsförslaget som bland annat innebär en finansieringskostnad på 20,5 miljoner kronor. Budgeterad investering från kommunens sida är 6 miljoner kronor i år och 1,1 miljoner nästa år. Resten av projektet ska finansieras med tomtavgifter och VA-anslutningsavgifter.
Men än är inte sista ordet sagt i frågan.
- 5 mars ska vi ha utställning för att hämta in ytterligare uppgifter, klargjorde Bo Peterson, chef på miljö- och byggnadsförvaltningen.
Denna gång är det allmänheten som får lämna synpunkter. Och efter det ska detaljplanen åter behandlas i kommunstyrelsen och miljö- och byggnadsnämnden innan man kan börja bygga i området.
- Eftersom det finns flera intressenter som vill börja bygga redan till sommaren är det bra att skynda på processen, sa Bo Peterson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!