Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dansa brudvalsen hemma framför tvn

Går du i bröllopstankar? Nu behöver man inte längre ta dyra och tidskrävande danslektioner för att kunna dansa brudvalsen på sitt bröllop. Eller åka iväg någonstans alls. En dvdspelare är vad som behövs.

Foto: JONAS EKSTRÖMER / SCANPIX

FINSPÅNG2011-02-05 03:00

Med den nya DVD-skivan "Dansa brudvalsen" kan ni svänga era lurviga tillsammans framför teven.

Med hjälp av de skickliga instruktörerna Cecilia Ehrling och Anders Jacobsson kan man nu lära sig dansen hemma.

Filmen som är inspelad på danspalatset Nalen i Stockholm, är indelad i kapitel med tydliga instruktioner för varje del. Cecilia och Anders lär bland annat ut kroppshållning och dansfattning, olika valsturer, hur man gör entrè och avslutar brudvalsen.

På slutet visas en elegant uppvisning i sin helhet. Musiken ni dansar till är An der schönen blauen Donau av Johann Strauss.

Dansstegen som lärs ut i filmen kan även användas till balvals och wienervals.

Vals är ofta den inledande dansen på bröllop och baler. Vals och bröllopsvals dansas i tretakt, men det finns flera olika sätt att dansa vals, som till exempel springvals, hoppvals och långsam vals.

Cecilia Ehrling har bl a vunnit Let´s Dance med partner 2007 och 2010.

Anders Jacobson har representerat Sverige i både VM och EM och är flerfaldig Svensk mästare i latinamerikansk dans.

Filmen släpps i handeln den 9 februari.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om