Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dags för efterlängtad bokrea

I morgon brakar bokrean loss och bokhandlare Eva Triumf är redo när Finspångs bokmalar invaderar butiken i sökandet efter litterära fynd.

Foto: Sara Bohlin

FINSPÅNG2008-02-25 03:00
Det råder delade meningar om vad som är det roligaste med bokrean. Är det att göra fynden, det riktiga klippet av den där stora fina boken man suktat över så länge, eller är det kanske känslan av allmän stollighet som breder ut sig i trängseln en tidig reamorgon när folk med största möjliga artighet häver sig över bokborden och armbågsvis knuffar sig fram längs med hyllorna i jakten på det perfekta bokfyndet? Höjdpunkt
Eva Triumf, bokhandlare i Finspång tycker i varje fall att bokrean är en av årets stora höjdpunkter.- Det finns så många fina böcker i år, säger hon och visar på stora historiska verk och trädgårdsböcker där underbara rosor tillåts vräka ut sig över hela uppslag, säger hon.I lördags morse hade knappt 200 finspångsbor lämnat in beställningar på böcker inför bokrean. Böckerna packas i påsar märkta med kundnummer. Det gör att kunden dels har större chans att få de efterfrågade böckerna, dels slipper trängas med andra i butiken.- Mycket efterfrågade böcker är exempelvis en barnbok som heter Stora varför-boken, alla typer av kartböcker samt kokböcker, säger Eva Triumf. För henne är det första bokrean som bokhandlare i Finspång, men hon har varit med förr, på andra orter.- Jag tycker att det är många väldigt fina böcker i år, och många böcker som är nästan helt nya, exempelvis reas Stieg Larssons milleniumtrilogi redan i år, säger hon.När bokrean startades på 1930-talet var det för att förlagen behövde göra sig av med stora lager. I dag är förutsättningarna annorlunda och omloppstiden för en bok är betydligt kortare. De böcker som kom i pocket förra året reas redan i år, och de allt kortare omloppstiderna för böcker gör att en bok kan bli helt omöjlig att få tag i redan efter några år. Lilla julafton
Ing-Marie Germundsson från Finspång gillar böcker men har inte möjlighet att besöka bokhandeln under reans första timmar, men direkt efter jobbet ska hon dit och fynda.- Bokrean är lilla julafton och ett tillfälle på året då jag unnar mig att bara handla åt mig själv, säger hon och kikar över bokhandelns avspärrningar och in mot alla de lockande reaböckerna. Hon har siktat in sig på Khaled Hosseinis Flyga drake, en bok om författarens uppväxt i Afghanistan innan talibanerna kom dit.- Jag har hört att den är bra och vill gärna passa på att lära mig mer om andra kulturer, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om