Dagen R Rockslottet
FINSPÅNGIkväll är det dags för Glenmark, Eriksson och Strömstedt att ta Rockslottsscenen i besittning. En scen som började byggas under gårdagseftermiddagen.
De kommer att styra oss och vi räknar med att det ska ta ungefär sex timmar att bygga scenen, säger Johan Bergling, som är byggansvarig.
Bron som ska ta in folk från Bruksparken byggdes färdig i torsdags och huvuddelen av staketet byggdes klart igår. Även Faik Hockeys oldboys- och ungdomssektioner är på något sätt delaktiga för att få arrangemanget att fungera.
<b>Vädret styr</b>
Johan Bergling tror att vädret styr hur många som kommer och på frågan om han själv ska se konserten med GES svarar han:
Jag har väl inget val, men jag måste väl säga att jag tycker de är bra...
Direkt efter konserten är slut börjar arbetet med att riva scenen och framåt morgontimmarna ska den mobila scenen rulla vidare mot nya mål på GES sommarturné.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!