Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Cykelns dag i fokus: "Jag älskar att cykla"

Den tredje juni firas cykelns dag världen runt och Metallens förskola firar tillsammans.

Junior Källgren Persson är bra på att cykla.

Junior Källgren Persson är bra på att cykla.

Foto: Emilie Jurak

Finspång2021-06-07 14:00

Cykelns dag firas runtom i hela världen och på Metallens förskola firades det för fullt. Men istället för att fira en dag så har förskolan en hel vecka fylld med aktiviteter för att barnen ska få lära sig allt de kan. 

– Jag älskar att cykla, säger Lykke Johansson, en av förskolebarnen som cyklar på förskolans gård. 

undefined
Lykke Johansson tycker det är kul att cykla.

Cykelns dag firas för att lyfta cykelns sociala, ekonomiska och miljömässiga aspekter. Detta genomför gruppen Grön Flagg som består av skolans personal, som hittar kreativa idéer och aktiviteter för att lära ut till förskolebarnen på ett roligt sätt. 

– Vi har pratat mycket om just miljöpåverkan och det är viktigt att lära barnen att man inte alltid behöver åka bil eller buss. Sen har pratat om hur bra det är för hälsan att cykla och promenera. Det har dom stenkoll på nu, berättar Evelina Wall, förskolelärare på Metallen. 

Under veckans första två dagar hade förskolebarnen cyklat sammanlagt 25 mil. Sen under veckans gång så får de se på kartan hur långt de har cyklat. 

– Det räknas ihop på så sätt att 40 minuter cykling motsvarar en mil i avstånd. Det är kul för barnen att själva få titta på kartan och se hur långt man skulle kunna komma. De älskar verkligen att cykla och det märks hur ivriga och glada de blir, förklarar förskoleläraren. 

undefined
Evelina Wall håller i aktiviteterna på Metallen.

Junior Källgren Persson sitter på en cykel på gården och andas ut efter en tur med cykeln: 

– Det är roligt att cykla för jag cyklar jättebra, säger han stolt. 

undefined
Junior Källgren Persson är bra på att cykla.

Cykelälskaren Lykke tycker om att cykla och lärde sig det förra året:

– Jag kunde inte cykla innan men jag lärde mig på förskolan. Jag tycker det är kul och sen är det bra för hälsan att röra på sig, förklarar Lykke Johansson med ett leende. 

Förutom deras egna cyklar så har förskolan tre elcyklar som ger barnen möjlighet att följa med på längre turer. 

– Vi har rätt häftiga elcyklar. Det är en vanlig elcykel med en låda framtill där barnen kan sitta. Det är så roligt, med dom har vi cyklat extra mycket med, berättar Evelina Wall.

undefined
Metallens förskola firar cykelns dag.

Elcykeln är fullbokad på förskolan hela dagarna och barnen är iväg på äventyr och upptäcker Finspång. 

– Man kommer ganska långt med elcyklarna. Några har åkt iväg till Sonstorp och andra har fått se Finspång ur alla olika vinklar. Det är nyttigt för barnen att få se olika ställen. Det har också varit jätteuppskattat att få komma iväg, säger Evelina Wall. 

Karta: Finspång
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!