Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ett Är efter konkursen döms mannen för brottet

Förra Äret gick en butik pÄ en mindre ort i kommunen i konkurs. Nu döms den 42-Äriga företrÀdaren för butiken för bokföringsbrott. Mannen erkÀnner gÀrningen.

Ett Är efter konkursen döms nu butiksföretrÀdaren för bokföringsbrott.

Ett Är efter konkursen döms nu butiksföretrÀdaren för bokföringsbrott.

Foto: TT, Niklas Holm

FinspÄng2024-12-18 17:00

I slutet av 2023 försattes butiken i konkurs efter att ha funnits i samhÀllet i mindre Àn tvÄ Är, sedan 2021.

Butiken var en del av en kedja med obemannade och kontantfria butiker, dĂ€r kunderna mĂ„ste legitimera sig med bank-id för att ta sig in i lokalerna för att handla. 

Bolaget trÀdde i likvidation i oktober förra Äret och försattes i konkurs i november.

Nu har Norrköpings tingsrÀtt dömt butiksföretrÀdaren, en 42-Ärig man, som Àr hemmahörande i Norrköpings kommun, för bokföringsbrott. I domen konstateras att mannen har varit ansvarig för att bolagets bokföringsskyldighet fullgjorts enligt bokföringslagen.

RĂ€tten anser att mannen har gjort sig skyldig till brott.

"ButiksföretrÀdaren har Äsidosatt bokföringsskyldigheten genom att inte före den 1 juli 2022 avsluta den löpande bokföringen med Ärsredovisning för rÀkenskapsÄret, som avslutades 31 december 2021. Rörelsens ekonomiska resultat och stÀllning har dÀrför inte i huvudsak kunnat bedömas med ledning av bokföringen", skriver tingsrÀtten i domen.

Det konstateras att mannen har begÄtt gÀrningen av oaktsamhet.

ButiksföretrÀdaren har erkÀnt gÀrningen.

Nu har tingsrĂ€ttens dom fallit och dĂ€r fastslĂ„s att pĂ„följden för 42-Ă„ringen blir 40 dagsböter a 400 kronor, totalt 16 000 kronor.

Karta: Sonstorp
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!