Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bil väjde för rådjur – körde in i träd

Klockan 14.45 på torsdagen fick SOS Alarm ett larm om en singelolycka på Regnavägen norr om Igelfors.

Enligt de första uppgifterna har en personbil kört i diket.

Enligt de första uppgifterna har en personbil kört i diket.

Foto: Johan Nilsson/TT

Finspång2020-09-17 18:05

Enligt Torbjörn Johansson, styrkeledare på räddningstjänsten i Finspång, hade föraren enligt egen utsago väjt för ett rådjur, kört av vägen och in i ett träd. Föraren ska sedan ha blivit upplockad av en förbipasserande och på så sätt tagit sig hem. Enligt larmet kände sig föraren mörbultad efter olyckan och enligt Torbjörn Johansson ska ambulansen ha uppsökt personen på adressen där hen befann sig. Om personen följde med ambulansen till sjukhus är ännu oklart. 

Det rök om bilen när räddningstjänsten kom till platsen men de behövde inte släcka någon brand. Bilen stod vid 16-tiden kvar i diket på Regnavägen och inväntade bärgning. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!