Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bedrägeriförsök i uraffär

Mannen kom in till Lagers Ur & Foto på Kalkugnsvägen i Finspång och ville köpa två klockor, tillsammans värda 11 000 kronor.

Finspång2006-11-03 06:00
När den 36-årige mannen ville betala med ett bankkort som inte tillhörde honom, fattade butiksinnehavaren misstankar och lät honom inte göra affären utan kontaktade polisen.
Bedrägeriförsöket gjordes vid 13.30-tiden på tisdagen.
Polisen påträffade på eftermiddagen mannen på Östermalm. Kortet hade han på sig. Det var stulet samma dag tillsammans med kontanter från en lägenhet på Östermalmsvägen. Han erkände försök till bedrägeri och är också misstänkt för stölden.
36-åringen är känd av polisen som missbrukare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om