"Avskriv badmålet"
FINSPÅNG. "Upphäv omedelbart beslutet om inhibition och avskriv målet". Det skriver Finspångs kommun, via sin advokat, till länsrätten för att kunna gå vidare med Vision Grosvad direkt.
Ingen laglig grund
Finspångs kommun vill kunna gå vidare med arbetet med Vision Grosvad direkt och har därför tagit hjälp av sin advokat John Hane på Advokatfirman Foyen AB. Upphäv omdelbart beslutet om inhibition och avskriv hela målet, yrkar Finspångs kommun i en skrivelse till länsrätten. Skrivelsen är flera sidor lång och John Hane redovisar varför han anser att det inte finns någon laglig grund att pröva Juha Raninens överklagande i länsrätten. Han menar bland annat att det inte längre går att överklaga kommunala upphandlingsbeslut med stöd av kommunallagen, enligt en paragraf i LOU.
På fel sätt
Han menar också att det enligt rättspraxis inte finns några möjligheter att angripa ett beslut med stöd av kommunallagen så snart ett upphandlingsförfarande har inletts. Det har domar i regeringsrätten och kammarrätten visat flera gånger, enligt John Hane. När en upphandling har inletts gäller bara den överprövningsrätt som finns i LOU och det är bara en eventuell leverantör som kan begära överprövning om denne anser att en upphandling genomförs på fel sätt och dessutom anser att han lidit eller kan komma att lida skada. Med anledning av det är det inte länsrättens sak att pröva om Juha Raninens uppfattning att kommunen brutit mot LOU är riktig, anser John Hane. "Kommunen har trots det funnit det befogat att upprepa sin inställning i frågan, i syfte att inte länsrättens skäl för att meddela inhibition skall stå oemotsagda", skriver John Hane till länsrätten.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!