Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Åtalas efter pizzeriabrand

En 64-årig man åtalas för att ha orsakat att en pizzeria i Hällestad totalförstördes i en brand.

FINSPÅNG2011-04-21 03:00

Händelsen utspelade sig i början av juli förra året. Branden hade startat i en soptunna bredvid pizzerian och efter att en teknisk undersökning gjorts misstänkte polisen att branden var anlagd.

Sedan en tid tillbaka hade verksamheten legat nere och lokalerna stod tomma.

Den 64-årige mannen tog efter branden kontakt med polisen och sa att han hade kastat en engångsgrill i soptunnan och att det förmodligen var anledningen till att branden startade. Mannen lämnade engångsgrillen på marken för att svalna och kom tillbaks till platsen några timmar senare för att slänga grillen i soptunnan.

Hans bedömning var att grillen var sval när han kastade den. 64-åringen påpekar att han aldrig haft någon avsikt att
starta en brand vid pizzerian.

Mannen åtalas för allmänfarlig vårdslöshet för att genom oaktsamhet ha orsakat branden.

Ägaren till pizzeriabyggnaden kräver två miljoner kronor i ersättning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om