Jaha, då var man framme vid efterrätten.
Förrätten bjöd på en härlig blandning av sött, surt och salt. Huvudrätten har varit den del av livet som än så länge har varit mest brokig.
Oj, vad en huvudrätt kan innehålla många smaker och intryck. Nu har jag som sagt var redan kommit till efterrätten och jag har tur i livet som eventuellt även kommer kunna bli erbjuden en sen vickning. Men om den tiden kommer, dit jag har 20 år kvar, vet jag inget om i dagsläget
Jag kan alltså numera titulera mig som FARMOR.
Den mest spektakulära frågan jag fick när jag berättade att jag skulle bli farmor är, ”hur ska du ha tid med att vara farmor?” Hallå, det är inte jag som ska ha barn, det är mitt barn som ska ha barn. Tid är något man förvaltar inte utnyttjar.
Det handlar om att ha en ”Medveten närvaro”, med ett finare ord, Mindfulness. Att göra medvetna val, att inte styras av sina impulser. Att kunna hålla fokus och vara koncentrerad till att vara här och nu, ser ut att vara den nya folksjukdomen som sprider sig som en löpeld i dagens samhälle. Att stanna upp och hantera problem och svårigheter hör liksom inte till det vanliga. Vi vill hellre byta ut det svåra mot något som känns bättre, istället för att stanna i den jobbiga känslan och reda ut den.
Det pratas en del om att dagens barn och ungdomar har svårt att koncentrera sig för de har så mycket runt omkring sig. Men det är fel att skylla på smartphones och social media, de är en del av vår civilisations utveckling. Det vi behöver lära våra barn är att öva upp förmågan att kunna hålla fokus för att träna upp en färdighet, att lära sig något nytt. Redan små, små barn kan hantera en fjärrkontroll till tv:n. När de har tråkigt kan de lätt byta kanal.
Vuxna är bra på att ställa krav på barn och ungdomar genom att tala om för dem att de ska skärpa sig, jobba hårt och koncentrera sig. Med den utstrålningen får koncentration en negativ klang, det känns tungt, jobbigt och besvärligt, det framkallar ofta ett obehag. Men att vara koncentrerad ska vara ett avspänt och behagligt tillstånd, det ska vara skönt att vara koncentrerad. Men det här är inget man kan gå till en affär och köpa, det krävs träning. En färdighet är svår och jobbig att bygga upp, det är segt att lära sig något om man inte är van att kunna fokusera. Om man sällan behöver öva upp en färdighet, utan kan luta sig mot andra val, att man bygger upp en vana att släppa saker så fort det blir jobbigt, skapar ett koncentrationsproblem. Ju mer valfrihet vi har desto större ramar får vi och då ställs det större krav på vårt eget ansvarstagande. ”Jag ska använda min iPhone, det är inte den som ska använda mig.”
Människan består av en kropp och ett psyke och de klarar sig inte utan varandra. Kroppen är alltid här och nu, den är trög och kan bara befinna sig på ett ställe åt gången. Psyket däremot kan vara överallt och ingenstans. Psyket kan snabbt flytta mellan tid och rum, då den saknar fysiska begränsningar. Utmaningen är att få dem att befinna sig på ett och samma ställe samtidigt.
Hur kommer det nu då att gå med att kunna hålla fokus för det nya lilla hjärtat? Aron, farmor hälsar dig välkommen till livet!