Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Allt fler barn men ingen kö

Trots att fler barn går i allmän förskola upplever inte kommunen något problem med att ta fram platser åt de som står i kö.

FINSPÅNG2010-11-02 03:00
Under 2010 sänktes åldern för att få ta del av allmän förskola från fyra till tre år. Det innebar att platserna inom barnomsorgen snabbt fylldes. - Vi har många barn i kö. Men än så länge lyckas vi bereda plats inom tidsramen för dem, säger Susanne Larsson, administratör på förskolans ledningsteam.Enligt kommunen ska man inte behöva stå i kö mer än tre månader innan man bli erbjuden en plats. Var man sedan hamnar är lite olika.- Vi har syskonförtur och försöker se på var man bor i förhållande till var förskolan ligger. Men det är inte alltid man får sin första plats där man önskar. Då får man ställa sig i omplaceringskö säger Susanne Larsson.Hon tycker också att framförhållningen hos föräldrar ibland kan vara dålig.- En del hör av sig en dag och behöver en plats till nästa. Det är svårt att ordna. Men sen har vi fall åt andra hållet med. Häromdagen hörde en av sig som behövde plats från första januari 2012. Det är riktigt framförhållning det, säger hon.Mer personal
Hur kommunen löser det ökade trycket är lite från fall till fall. - Mängden barn i kö ändrar sig hela tiden. Just nu ska sex barn in från första december. Från januari ska 37 ha en plats, säger Susanne Larsson.Ibland räcker det med att utöka personalstyrkan på en förskola men det kan även behövas helt nya förskolor i framtiden. - Lokalerna i sig har en gräns för hur många barn som kan vistas där på ett bra sätt. Vi håller på att se över behovet för att på bästa sätt kunna ge bra platser, säger Anette Lundin, utvecklingsstrateg i kommunen.Bland förslagen finns att både bygga till vid befintlig verksamhet eller bygga nytt.- Tills vidare kan det bli tillfälliga lokaler som lösning. Men vi ser optimistiskt på utvecklingen. Sedan ska det till politiska beslut i processen med, säger hon.Det ökade trycket på förskoleplatser är inget unikt för Finspång.- Det ser lika ut i hela landet. Barn kommer in i allt yngre ålder och timmar per dag och barn har ökat. Vi försöker jobba efter vad det finns för behov och ta med det i vår planering här, säger Anette Lundin.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om