Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

174 nyinflyttade tack vare "andra chansen"

På två månader har eller ska 174 personer flytta till Finspång och Dunderbacken. - Sorgligt att inte fler fastighetsägare gör som Magnus Ericsson, säger Hyresgästföreningen på Dunderbacken.

Foto: Malin Perk

FINSPÅNG2009-03-28 03:00
Nyinflyttade Tomas Karlsson och Hyresgästföreningen på Dunderbacken tycker att fastighetsägare Magnus Ericsson på Ericssons fastigheter gör helt rätt som ger människor en "andra chans". De tycker dock att det är synd att inte fler fastighetsägare gör samma sak.- Sorgligt. Alla borde vara med och dela på samhällsansvaret, säger Carina Brevenborg, ordförande i Hyresgästföreningen som tror att segregationen i Finspång kommer att öka ännu mer nu eftersom allt fler blir arbetslösa och tvingas leva på socialbidrag.- Det är cyniskt att inte låta människor bo överallt, säger Tomas Karlsson. Socialbidragen ökar
Magnus Ericsson har förståelse för de farhågor som finns - bland annat att socialbidragsutbetalningarna kommer att öka. Att "andra chansen" ska leda till att människor med socialbidrag från andra kommuner kommer till Finspång och på så sätt bli en belastning för kommunen. Systemfel
Det har hänt mer än en gång att socialsekreterare från andra kommuner i landet ringt och vill att personer som inte kan få någon bostad på hemorten flyttar till Dunderbacken.- De erbjuder sig att betala en månadshyra. Sedan är det Finspångs ansvar att försörja den personen, säger Magnus Ericsson.Det här är ett systemfel, anser Ericsson men som ändå hävdar att de nyinflyttade Finspångsborna är bra för kommunen.174 nya invånare
- I det långa loppet tjänar kommunen på det här. Se bara hur många nya invånare som flyttat hit redan. Och för varje ny invånare får kommunen 40 000 kronor i statsbidrag. Det här borde uppväga kommunens ökade socialbidragskostnader, säger Ericsson.På två månader har 174 personer - 69 vuxna och 105 barn i 55 hushåll - flyttat eller ska inom kort flytta till Finspång och Dunderbacken. Men det är även ett gäng Finspångsbor, cirka 80 personer, som skrivit kontrakt på Dunderbacken.Uppfyllt målet
Fortsätter inflyttningen i den här takten så lär Magnus Ericsson ha uppfyllt sitt mål; att alla 300 lägenheter på Dunderbacken ska vara uthyrda till sommaren. - Det blir inget problem, säger Magnus Ericsson självsäkert och medger att han har massa hyresgäster på gång.När Ericsson tog över förvaltningen 1 februari stod 111 lägenheter tomma i området. Nu är det bara 20 kvar att hyra ut.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om