16 arbetslösa får kommunala jobb
Nu är det klart att 16 arbetslösa ungdomar med försörjningsstöd ska få anställning i kommunen i elva månader. Kommunstyrelsen sa i veckan ja till att skjuta till 350 000 kronor till projektet Ung+.
Inge Jacobsson betonar och får medhåll av samtliga politiker i kommunstyrelsen att alla måste hjälpas åt för att bekämpa den höga ungdomsarbetslösheten.- Vi måste ta det här på största allvar och börja att odla kontakter, säger kommunstyrelsens ordförande Denny Lawrot (C) efter beslutet om att skjuta till 350 000 kronor till projektet Ung+ i år.Börjar i april
Efter att politikerna nu har godkänt ekonomin så kan de 16 ungdomarna som står först i tur börja jobba redan i april.Exakt vilka jobb det handlar om kan inte politikerna svara på. Men de framhåller att ungdomsjobben inte ska ersätta arbeten som redan finns eller funnits i kommunen.- Varslade jobb kommer inte att ersättas, säger Denny Lawrot.Det här projektet kan, enligt Inge Jacobsson, även vävas in i jobbprojektet Unga Jobb, se artikel ovan.- En eller två av dessa 16 ungdomar som vi anställer kan få jobba med att organisera projektet Unga Jobb, till exempel att ta fram praktikplatser, berättar Inge Jacobsson.Larseric Ramlöv (FP) tycker att det vore intressant om även industrin kunde haka på det här projektet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!