101 hushåll i Finspång beroende av socialbidrag
101 hushåll i Finspång har ett långvarigt beroende av socialbidrag för att klara sin försörjning. Av dessa 101 saknar 66 hushåll helt beskattningsbar inkomst.Det visar en kartläggning som socialförvaltningen gjort på uppdrag av beställarförbundet.
I kartläggningen räknas barnbidrag, bostadsbidrag och underhållsbidrag inte som inkomst.
Komplettering
Av de 35 hushåll som får komplettering p g a otillräcklig inkomst är tolv hushåll med två vuxna, där en saknar inkomst helt eller tjänar för litet. Konsekvensen blir att hushållet har otillräckligt inkomst. I samma grupp är det elva hushåll som har för liten inkomst från deltidsarbete eller tillfälligt arbete. Sju hushåll stämplar, har någon form av arbetsmarknadsersättning eller studiehjälp, som dock är otillräcklig för att hushållet ska klara försörjningen. Fem hushåll har otillräcklig sjukersättning eller sjukpenning.
Individer
Förutom hushåll tar kartläggningen upp läget för individer. Det framgår av kartläggningen att 108 personer som ingår i de 101 hushållen, har inget arbete alls eller arbetar för litet för att klara försörjningen. Dessa 108 personer har löpande behov av socialbidrag. Av dem är 23 aktivt arbetssökande eller deltar i någon åtgärd.
Majoriteten, 85 personer är dock arbetslösa utan att stå till arbetsmarknadens förfogande. Skälen till detta är i första hand hälsoproblem av något slag, social problematik, arbetshinder eller bristande motivation. Den låga motivationen beror i sin tur på hög ålder och språkproblem som gör att integrationen i samhället är dålig.
I gruppen aktiva arbetslösa med socialbidrag finns främst unga ensamstående föräldrar.
Intervju
Förutom redovisningen av siffror, så innehåller kartläggningen en intervjudel, där samtal har genomförts både med handläggare på socialförvaltningen och klienter. 24 klienter valdes slumpvis ut för intervju, 14 stycken deltog.
I analysdelen av kartläggningen framkommer att de intervjuade gärna vill få en annan försörjning än socialbidrag, men de har svårt att se hur de ska komma dit.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!