För drygt ett år sedan bjöd ägaren och tatueraren Erik Bergman Edström in bandet Dolly Style till att besöka hans studio Three Monkey Tattoo. Förhoppningen var att få tatuera bandet och låta hans dotter Ebba träffa medlemmarna. Under tisdagen var bandet på plats där både Molly och Polly fick sina tatueringar gjorda samtidigt som förväntansfulla barn fick busa med artisterna.
– Jag skrev till dem. Sen så ville min dotter Ebba göra en film till dem eftersom de är hennes idoler. Så hon och hennes mamma gjorde en där hon dansar till deras musik och bjuder in dem till Monkey, säger Erik Bergman Edström.
Dagen till ära bjöds tatueraren Nichlas "Nicke" Wencel, som arbetar i Halmstad i vanliga fall, in att "gadda" en av bandmedlemmarna.
– Efter att hans dotter såg klippet ville hon också komma hit, säger Erik Bergman Edström.
Dolly Style, som består av trion Holly, Molly och Polly, berättar att de sett fram mot besöket.
– Vi tänkte att det är ju en rolig grej att göra och sen så ville vi jättegärna träffa Ebba också, säger Molly.
Efteråt bjöds barn som samlats utanför studion på godisregn innan besöket var över. Nu väntar en lugn period för Dolly Style innan nästa års upplaga av Melodifestivalen.
– Nu ska vi fira jul och mysa med varandra och ladda upp för Melodifestivalen 2019, säger Holly.