Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Avrättad svenskiranier bodde i Norrköping

Svenskiraniern Habib Chaab som i helgen blev avrättad i Iran, bodde under flera år i Norrköping.

Habib Chaab i rätten i Teheran i januari 2022. Arkivbild.

Habib Chaab i rätten i Teheran i januari 2022. Arkivbild.

Foto: Majid Azad/AFP/TT

EU2023-05-08 11:05

EU fördömer i "starkast möjliga ordalag" avrättningen av svenskiraniern Habib Chaab och tar återigen avstånd från dödsstraffet, oavsett omständigheter. 

Europeiska rådet framför sina kondoleanser till Chaabs familj, och meddelar att man till fullo står solidariskt med Sverige.

Dödsstraffet är ett brott mot den "oersättliga rätten till liv som finns inskriven i deklarationen om de mänskliga rättigheterna och är det mest grymma, omänskliga och förnedrande straffet", skriver rådet på sin hemsida.

EU uppmanar Iran att avstå från avrättningar framöver, och att konsekvent arbeta för att avskaffa dödsstraffet.

"Det ökande antalet EU-medborgare och EU-iranska medborgare som godtyckligt fängslas i Iran, de restriktioner som införts för konsulärt tillträde till EU-medborgare, nekandet av konsulärt skydd och rätten till en rättvis rättegång, står i direkt motsättning till internationell rätt", skriver rådet.

Chaab avrättades genom hängning på lördagen, enligt domstolens nyhetskanal. Han dömdes till döden i december, anklagad för att ha planerat och utfört bombdåd mot Irans regim. Han hade levt i exil i Sverige i flera år. Också Sverige fördömer avrättningen.

Enligt radio Östergötland bodde Habib Chaab i Norrköping under flera år. Han ska bland annat ha jobbar på det "kommunala Ungdomskontoret."

En vän Kahled Kaabi säger till radion:

– Det var chockande och sorgligt, men eftersom det är Iran vi snackar om, var det förväntat.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!